شستشوی فرش آشپزخانه

شستشوی فرش آشپزخانه


فرشهای آشپزخانه را می‌توانید با رعایت نکات شستشو در خانه بدون هیچ آسیبی به بافت و رنگ آن تمیز کنید. در نظر داشته باشید که فرشهای آشپزخانه از نوع ابریشمی بلژیکی و یا گلیمی را بهتر است که به قالی شویی ها بسپارید‌.

نکات شستشوی فرش آشپزخانه

  • ابتدا توسط جاروبرقی گرد و خاک روی فرش و بین پرزها را از بین ببرید تا باعث چرک تاب شدن فرش نگردد.
  • محلول شستشوی را با آب ولرم تهیه کنید و از برس های نرم جهت شستشوی فرش آشپزخانه بهره ببرید.
  • پیش از شستشو شامپو یا پودر مورد نظر را برحسب برچسب پشت فرش انتخاب کنید.
  • شامپوهایی که فاقد جوهر هستند و درصد اسیدی کمتری دارند بهترین گزینه اند.
  • اگر فرش تان بیش از حد چرب است از پودر و یا مایع قوی شستشوی فرش ماشینی استفاده کنید.
  • بعد از شستن فرش آشپزخانه آن را در فضای آزاد و به دور از تابش مستقیم آفتاب پهن کنید تا منجر به تغییر رنگ فرش نگردد.

شستشوی فرش آشپزخانه با روش شامپو شویی

جهت شستشوی فرش آشپزخانه خودتان با روش شامپو شویی پس از غبار گیری فرش را بر روی سطح تمیز و شیب دار موزاییکی پهن نمایید. حالا با آب ولرم فرش را کاملاً خیس کنید. فرش های حساس با دمای بالای آب ممکن است تغییر رنگ بدهند. سپس با محلولی که از ترکیب شامپو فرش و آب تهیه کرده اید توسط اسفنج تمام سطح فرش را بشویید پس از اتمام این مرحله تمام فرش را با دقت آب بگیرید تا هیچ مواد شوینده ای در فرش باقی نماند. بعد از آبکشی نوبت به خشک شدن فرش می‌رسد که باید آن را از پشت در شیب تند پهن نمایید. در نظر داشته باشید که آویزان کردن فرش می‌تواند موجب شل شدن گره ها و آسیب به بافت فرش شود همینطور آفتاب مستقیم نیز باعث تخریب بافت فرش میگردد. پس از این که فرش کاملا خشک شود آن را در جهت خواب فرش برس بکشید تا تمامی طرح ها و نقشه ها در جای خود قرار بگیرند.

از چه نوع فرش هایی برای آشپزخانه استفاده کنیم؟

فرشهای فانتزی به این دلیل که فاقد تارو پود هستند و در نتیجه دوام و ماندگاری بالایی دارند بهترین انتخاب برای آشپزخانه می‌باشند. در هر صورت برای آشپزخانه از فرش هایی که دارای تار و پود و پرز بلند هستند استفاده نکنید زیرا شستشوی آنها بسیار مشکل است. از آنجایی که برای محیط آشپزخانه پاکیزگی شرط اول است فرشهای سبک تر با پرز کوتاه تر که آلودگی را به خود کمتر جذب می کنند مناسب هستند و شستشوی راحت تری نیز دارند‌. در نتیجه فرش هایی که از مواد نرم، لطیف، بادوام و قابل شستشو هستند و همچنین شفافیت رنگ خود را از دست نمی دهند برای آشپزخانه انتخاب کنید. فرش های حساس گرانقیمت با الیافی ظریف برای آشپزخانه مناسب نخواهند بود.

شستشوی فرش آشپزخانه چند بار یک بار انجام شود؟

فرشهای آشپزخانه خود را بر حسب نوع و حجم آلودگی در فرش در سال دوبار بشویید فاصله بین هر شستشوی فرش کمتر از ۶ ماه شود. اگر جاروبرقی کشیدن صحیح فرش آشپزخانه تان را به صورت اصولی و منظم سه بار در هفته انجام دهید هم آشغال های ریز از فرش جمع می گردد و هم سبب افزایش عمر فرش می گردد. لکه زدایی به موقع نیز در نو نگه داشتن فرش آشپزخانه کمک شایانی می‌کند. پس هرگز به لکه ها فرصت ندهید تا جای خود را بر روی فرش ثابت کنند بلافاصله پس از ایجاد لکه اقدام به لکه گیری کنید تا زیبایی و جلای فرش آشپزخانه حفظ گردد.

مراحل انجام لکه زدایی فرش آشپزخانه

ابتدا اگر لکه توسط چاقو قابل برداشت است آن را جدا کنید. محلول از ترکیب آب ولرم، سرکه سفید و شامپو فرش تهیه کنید و روی محل آلوده شده بریزید. در مرحله بعدی پارچه سفید و تمیزی را به محلول آغشته نمایید و آن را روی لکه مالش دهید. سپس توسط پارچه ای خشک اثر لکه را از بین ببرید. در آخر پس از خشک شدن محل لکه از جاروبرقی استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *